antradienis, sausio 08, 2008

Danas, vardu Jesper

Sunkus tas danų gyvenimas. Kai kada permainos jį padaro stačiai nepakeliamu, jeigu nėra supratimo, kad permainos, o ne jų nebuvimas, ir yra gyvenimas. Mes, lietuviai, juos galime suprasti, permainų užteko ir mums. Ir supratimo, kad su jomis reikia tvarkytis, irgi mažai turime.

Apie daną Jesperį, kurį pražudė permaina, vardu EU. O gal ir visa globalizacija.

Sėdime kartu su graiku Kostu ir serbu Dejanu apšnerkštame bare ir visai neskubėdami gurkšnojame alų. Staiga prie mūsų stalo nutūpia įkaušęs danas ir daniškai prisistato: „Sveiki! Mano vardas Jesper!“ Per minutę visi keturi išsiaiškinam, kad šnekėsimės angliškai. Pasakom vardus. Be abejo, Jesperis klausia, iš kur būsime. Graikija. Lietuva. Serbija.

Pirmiausia kliuvo graikams, nes Jesperis žmogus pakeliavęs, ir tie idiotai iš Atėnų nemoka kepti steiko. Visi juokiamės.

Tada jis susidomi, ką mes veikiame Aalborge. Visi trys doktorantai. Gerai. O jis dirba statybose, maišo skiedinį. Moka jam 250 kronų per valandą, tad pinigų turi kaip šieno ir nežino, kur juos išleisti – šneka į mus Jesperis, bešvytėdamas iš laimės. Nu nežino. Buvo Tailande, Graikijoje ir Jugoslavijoje-Ukrainoje (čia viena šalis), ir vis tiek visko neišleido. Aš turtingas! Aš turtingas - pakartoja, kad geriau įsimintumėm.

Bet užtat darbe ne viskas gerai. Įsidarbino pas juos statybose lenkų valkatos. Jie Lenkijoje buvo valkatos, nu tikrai, o vat Danijoje - prašau, statybininkai. Dirbti, be abejo, nemoka. Bet daro tai už trečdalį normalaus atlyginimo. Supratingai palinguojame galvomis. Mes už kokybiškas statybas.

Papasakoja mums Jesperis dar daug įdomių dalykų. Apie tai, kad Danija prieš dvidešimt metų buvo visiškai skurdi šalis, bet norvegai padovanojo jiems tris naftos telkinius, ir nuo tada Amerika klausia danų nuomonės prieš lįsdama į bet kokį karą.

Galiausiai Jesperis lepteli, kad uždirba per mažai ir negali sąskaitų apsimokėti. Kaip! - vos nepašoku iš vietos, lūpa dreba, akyse klaikuma. Taigi... Taigi... 250 kronų per valandą? Taigi taip, girtai linkteli Jesperis. Nusipirkau diiiidelį butą, pasakoja vaizdžiai. Ir mašinytę Audi A6, vrum vrum automatas (ore perjunginėja pavaras), dieve, kaip aš myyyliu savo mašinytę. O tada, prieš kelis mėnesius, Jesperį atleido iš darbo. Ir gauna jis dabar 90 kronų per valandą iš profsąjungos. Dar nueina į banką kas mėnesį, paprašo pinigų, ir bankas jam paskolina dar penkis tūkstančius kronų, nieko nesakydamas. Apie darbo paieškas nė žodžio.

Blogai. Bet Jesperis kaltus seniai nustatė: atvykėliai. Atvykėliai kalti dėl visų problemų, išduoda mums paslaptį. Turi šeimą tėvynėj? - klausia manęs. Ką sakė, kad išvažiuoji? Ties šituo klausimu nustojau jį girdėti. Liko tik vaizdas. Dano, kažką aiškinančio. Vis labiau besiraukiantys graiko ir serbo veidai. Netrukus, ačiū dievui, baigėsi mūsų alus. Jesperis mums bandė jo dar nupirkti, bet baras jį ignoravo. Mes gi pareiškėm, kad jau einam lauk.

A, gerai, aš irgi einu, atsako Jesperis. Einu kokaino.

11 komentarų:

Anonimiškas rašė...

Kai pradėjau skaityti apie daną vardu Jesper iš Aalborg'o(prieš beveik porą mėnesių ten lankiausi), pamaniau, kad turim bendrų pažįstamų :) Bet, regis, ne. Mano pažįstamas Jesper dirba futbolo treneriu.. Ir prieš porą mėnesių dar buvo beveik abstinentas..

Anonimiškas rašė...

Šiurpu :)

kevkondro rašė...

aptarsiu su savo bosu (DK) apie norvegus dovanojancius danams telkinius :)))
other than that- great post!!!

Anonimiškas rašė...

visokiu buna, visokiu reikia.

as pastaruoju metu ziuriu i situacija teigiamai. tiksliai, nebekreipiu tiek demesio i ja. del vieno konkretaus asmens :D bet ne Jesper vardu...

leon187 rašė...

geras irashas, man patiko

scania gti rašė...

Kažin ar Lietuvoj nebūsim tokie lietuviai - jensenai, privažiuos atvykėlių... :)
Labiausiai ant atvykėlių pyks tie, kurie darbą prarado dėl alkoholio :)

Laurynas rašė...

Scania GTI, be abejo, kad būsime, ir kur kas didesni. Jau dabar nemėgstame visokių kitokių, o jų dar net nėra Lietuvoje...

Studentholic rašė...

O kur daugiau įrašų? Norim darrr ;-) ypač apie universitetą.... (blush)

Laurynas rašė...

Bus, tik gal neiškart apie universitetą :)

Anonimiškas rašė...

lauksim lauksim ;-)

Anonimiškas rašė...

Pagal kiekvieną skirtinga pasaulio istorija :) O kad visi danų atsiklausia prieš žingsnį pasulyje žengdami tai seniai aišku - nėra tokių patriotiškai-egocentriškų (gal patriocentriškų) žmonių kaip danai.